روتر و سوئیچ

سوئیچ های مدیریت شده یا مدیریت نشده: بررسی و تفاوت این سوئیچ ها

سوئیچ های مدیریت شده یا مدیریت نشده: بررسی و تفاوت این سوئیچ ها
 • این مقاله به جزئیاتی درباره ی تفاوت ها، مزایا، توازن و هزینه های سوئیچ های مدیریت شده و مدیریت نشده شبکه می پردازد.
 • – هر دوی سوئیچ ها امکان توسعه شبکه را برای دستگاه‌های اضافی را می ‌دهند.
 • – سوئیچ های کنترل نشده ارزان تر هستند اما امکان شخصی سازی و کنترل کمتری نسبت به سوئیچ های کنترل شده دارند.
 • – سوئیچ های کنترل شده امنیت پیشرفته تر و امکان دسترسی بیشتری را فراهم می کند اما به کنترل حرفه ای هم نیاز دارد.

سوئیچ شبکه چیست؟

اگرقصد نصب یک شبکه برای منزل یا محل کار خود را دارید احتمالا با سوالات زیادی در رابطه با سخت افزار آن مواجه خواهید شد که پاسخ آن را نمیدانید؛ برای مثال سوئیچ شبکه چیست؟ یا اصلا به آن نیاز پیدا می‌کنم؟ بعدا در همین مقاله جزئیات بیشتری را توضیح خواهیم داد. اما فعلا می‌توانید تمام سوئیچ های شبکه را شبیه مغز فرض کنید و تمام تجهیزات متصل به شبکه به عنوان اعضای بدن در نظر بگیرید.

سوئیچ اطلاعات را از دستگاه های متصل به آن میگیرد، آن را پردازش میکند و سپس آن را به منظور تکمیل یک عمل مشخص، مجددا بر می گرداند. سوئیچ ها برای اداره ترافیک شبکه شما ضروری هستند اما چطور باید متوجه شوید که به یک سوئیچ مدیریت شده یا مدیریت نشده نیاز دارید؟

سوئیچ های مدیریت نشده شبکه ساده ترین گزینه هستند. آنها داده را از یک دستگاه منفرد میگیرند و سپس به هر کامپیوتری که به شبکه متصل است، ارسال می کنند. اما برخلاف آن، سوئیچ های مدیریت شده ی شبکه اجازه قابلیت های پیشرفته تر، تعداد دستگاه های متصل بیشتر و همچنین امکان کنترل جریان ترافیک را به شبکه می‌دهند. برای اینکه بیشتر راجع به تفاوت بین سوئیچ های مدیریت شده و مدیریت نشده بدانید و اینکه کدام نوع بهترین انتخاب برای شما هستند به خواندن مقاله ادامه دهید.

 

سوئیچ مدیریت نشده

 • – ساده
 • – توسعه شبکه های موجود
 • – امکان اتصال دستگاه های بیشتر
 • – امکانات شخصی سازی محدود
 • – ارزان

سوئیچ های کنترل شده و کنترل نشده: بررسی مشخصات آنها

سوئیچ مدیریت شده

 • – ویژگی منحصر بفرد
 • – ساخته شده برای شبکه های پر ترافیک یا با تعداد کاربر زیاد
 • – امکان شخصی سازی امنیت
 • – دسترسی کنترل از طریق دستگاه یا موقعیت
 • – گران اما قابل ارتقا

سوئیچ های کنترل شده و کنترل نشده: بررسی مشخصات آنها

سوئیچ ها برای مدیریت ترافیک شبکه شما ضروری هستند.

 

سوئیچ کنترل

برای بهتر نشان دادن تفاوت های بین سوئیچ های مدیریت شده و مدیریت نشده باید نگاهی به قابلیت های آنها بیندازیم. سوئیچ های مدیریت نشده به این منظور به کار میروند که شبکه را در حال اجرا نگه دارند، اما تنها چیزی که آنها می توانند کنترل کنند حفظ بقای شبکه است و قالبیت اجرای عملیات های دیگر را ندارند. اما از سوی دیگر یک سوئیچ کنترل شده بیشتر شبیه مغز انسان است که قادر به اندیشیدن و تصمیم گیری است. این نوع سوئیچ میتواند چگونگی پردازش داده و همچنین اینکه داده به کجا میرود و چگونه برنامه ریزی شده است را کنترل کند تا نیاز های خاص شبکه شما را بر آورده کند.

 

تعدادی از امکانات پیشرفته ای که سوئیچ های مدیریت شده فراهم می کنند عبارتند از:

– کیفیت خدمات (QoS): تکنولوژی است که امکان برقراری تعادل  بین اینکه کدام دستگاه ها نسبت منابع محدود داده ها اولویت دارند را به شما می دهد بنابراین مهم ترین فرایند ها قطع نمی شوند.

– شبکه محلی مجازی (VLAN): به شما کمک میکند که به منظور مدیریت ترافیک شبکه کنترل کنید کدام یک از دستگاه ها اجازه دسترسی به سایر دستگاه ها را داشته باشند حتی اگر آن دستگاه ها به یک شبکه محلی فیزیکی یکسان متصل نباشند.

– IP Routing: این فرایند اجازه می دهد تا کامپیوترها بسته های داده را به دستگاه های خاصی در یک شبکه دور دیگر بفرستند.

– بازتاب درگاه (Port Mirroring): این فرآیند می تواند در یک شبکه محلی یا شبکه محلی مجازی به منظور کپی کردن داده ها به یک درگاه دیگر استفاده شود که برای نظارت و امنیت شبکه بسیار کاربردی است.

بررسی علت ترک پا و نحوه درمان آن با بهترین کرم‌ها
مطالعه کنید

 

مهارت کنترل این ویژگی ها توسط یک سوئیچ کنترل شده می تواند حتی بزرگترین و پیچیده ترین شبکه های IoT را در بالاترین نقطه بازدهی نگه دارد. همچنین می تواند به مدیریت شبکه را در شناسایی مشکلات به محض اینکه رخ دادن آنها کمک کند.

در مقابل سوئیچ های مدیریت نشده تقریبا هیچ کنترلی را برای شما در مورد شاخصه های شبکه تان ایجاد نمی کند. این نوع شبکه ها بصورت  پیش-متصل وارد می شوند و نیازی به نصب هایپیچیده ندارند. در اکثر موارد تمام کاری شما باید انجام دهید این است که دستگاه هایتان به درگاه ها وصل کنید و سپس همه چیز آماده استفاده است. اگر شما یک شبکه خانگی ساده و کوچک دارید احتمالا تمام چیزی که نیاز دارید یک سوئیچ مدیریت نشده است. اگرچه حتی کوچکترین شبکه ها هم می توانند از دیگر مزایای سوئیچ های مدیریت شده از قبیل امنیت ارتقا داده شده بهره ببرند.

امنیت

امنیت سایبری و حفاظت شبکه از موضاعت قطعی هستند که صاحب هر بیزینس و مدیریت هر شبکه ای آن را در نظر می گیرد. اگر شبکه شما مشتری ها و بیزینس های حساس و یا اطلاعات شخصی را مدیریت می کند با استفاده از سوئیچ شبکه مدیریت شده میتواند آن را از خطر احتمالی هر هکری محافظت کند. با نصب شبکه مجازی محلی اصلاح شده از اطلاعات در سطوح مختلف بیزینس تان توسط جداسازی جریان های داده محافظت کنید. با بکارگیری پروتکل های مدیریت توسط درگاه بازتابی اجازه دهید مدیریت های شبکه تهدید ها را بدون اتلاف منابع محدود به موقع مشاهده و پیدا کنند. بعضی از سوئیچ های مدیریت شده امکان رمز گذاری برای شبکه را فراهم می کنند و دسترسی کاربران غیرمجاز را به اطلاعات حساس مسدود می کنند.

یکی از نقطه ضعف های بالقوه راه اندازی و استفاده از سوئیچ های مدیریت شده این است که پروتکل های امنیتی نیاز به نصب و بازرسی توسط کارشناسان حرفه‌ای دارند. اگر اتصال ها به شبکه را بدون بازرسی رها کنید فرد دیگری می تواند امنیت سیستم ها را در دست بگیرد و این می تواند مغایر با امنیت بیزینس شما باشد.

حتی اگر فکر میکنید که شبکه شما به یک حفاظت کنترل شده نیاز ندارد بهتر است از خطرات مضاعفی که با استفاده از یک سوئیچ کنترل نشده همراه می شود باخبر باشید. زیرا آنها در بسیاری از موارد هیچ حفاظت نرم افزاری ندارند. و بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از یک پوشش درگاه قابل قفل شدن جهت جلوگیری از سرقت داده هایتان بصورت فیزیکی استفاده کنید. همچنین برای ایمن نگه داشتن شبکه تان حتما لازم خواهد بود صورت های دیگر حفاظت در مقابل هک شدن را اولویت بندی کنید.

یکی از نقطه ضعف های بالقوه استفاده از سوئیچ های مدیریت شده این است که شاخص های امنیت باید توسط کارشناسان خبره نصب و رصد شود.

هزینه

به دلیل اینکه سوئیچ های مدیریت شده تجهیزات پیچیده تر با قابلیت ها و کنترل های سطح بالا هستند نسبت به همتا های خودشان گران تر هستند. قیمت متناسب با درگاه ها و ویژگی های افزوده شده بالا می رود اما تنوع مدل ها و تولید کننده ها دست شما را برای انتخاب باز میگذارد و نیاز نیست راجع به پرداخت هزینه اضافه بابت قابلیت هایی که لازم ندارید باشید. با یک جستجوی سریع در اینترنت متوجه می شوید قیمت سوئیچ های شبکه کنترل شده معمولی از 500 دلار تا 3500 دلار است. مدل های ساده تر با قابلیت های محدودتر که سوئیچ های هوشمند نامیده می شوند در بازه قیمتی 150 دلار تا 500 دلار هستند. اگر بازه ی قیمتی مدل های جدید سوئیچ های مدیریت شده بیشتر از توان خرید شماست، پیشنهاد می کنیم به خرید یک مدل ارتقا یافته فکر کنید.

سوئیچ های مدیریت شده ارتقا یافته غالبا با گارانتی های چند ساله به فروش می رسند و از قبل از فروش آزمایشات و بازرسی های سختی را پشت سر میگذرانند تا اطمینان حاصل شود که به اندازه یک مدل جدید کارایی و قابلیت اطمینان را دارند. فروش محصولات ارتقا داده شده به کاهش تولید زباله های الکترونیکی کمک می کند و بالقوه باعث پس انداز هزاران دلار با همان کارایی می شود.

بررسی علت ترک پا و نحوه درمان آن با بهترین کرم‌ها
مطالعه کنید

مدل های ابتدایی هزینه کمتری روی دست تان بخواهد گذاشت اما بخاطر داشته باشید «همان اندازه که پول دادید آش می خورید.» بازه قیمتی آنها از 20 دلار برای مدل های سرگرمی خانگی شروع می شود تا 150 دلار برای مدل هایی به منظور کسب و کار های کوچک. مجبور نیستید یک سوئیچ مدیریت نشده را از یک تامین کننده تخصصی خریداری کنید. فروشگاه هایی مثل Walmart بهترین گزینه برای خرید هستند و البته هر فروشگاهی که قسمت فروش محصولات الکترونیکی داشته باشد آنها را با عنوان «شبکه های سرگرمی اینترنتی» می فروشد. بخاطر داشته باشید خرید از یک فروشگاه بزرگ به معنی آن است که مسئولیت نصب و تعمیر و نگهداری شبکه‌تان بر عهده خودتان است.

قیمت مدل های جدید سوئیچ های کنترل شده تا 3500 دلار می رسد، اما اغلب در فروشگاه های دست دوم با قیمت های پایین تر پیدا می شوند.

اتصال: سوئیچ های کنترل شده

یکی از بزرگترین مزیت های سوئیچ های مدیریت شده قابلیت آنها در انطباق دقیق آنها با خواسته شماست. اجازه بدهید نگاه دقیق تری به تعدادی از پیکربندی های ممکن برای یک سوئیچ کنترل شده Cisco و نحوه کار آن بیندازیم.

درگاه های سوئیچ 10/100/1000 چه چیزی هستند؟

سوئیچ ها دستگاه ها را از طریق درگاه های uplink و downlink به شبکه ی محلی کابلی متصل می کنند. (uplink به اتصال (سیمی یا بی سیم) از یک شبکه محلی (شبکه محلی) به یک شبکه گسترده و downlink به اتصال برعکس آن اشاره دارد). این اعداد به سرعت شبکه محلی کابلی با واحد مگابیت بر ثانیه اشاره می کنند. سوئیچ های مدیریت شده Cisco در بازه های متنوعی عرضه می شوند. از قبیل:

– شبکه محلی پرسرعت (10/100)

– شبکه محلی گیگابیتی (10/100/1000)

– ده گیگابیتی (10/100/1000/10000)

حتی تعدادی از سوئیچ های شبکه چندگیگابایتی سرعت هایی بالاتر از نمونه های گفته شده دارند.

درگاه های SPF و SPF+ چه چیزی هستند؟

هنگامی که اکثر سوئیچ های مدیریت شده با قابلیت اتصال شبکه محلی استاندارد عرضه می شوند، آنها همچنین می توانند پورت های قابل اتصال با ضریب ساختار کوچک (SPF) هم داشته باشند. این نوع درگاه ها می توانند به منظور اتصال های پر سرعت تر شما را به شبکه های محلی گیگابیتی و اینترنت های فیبر نوری متصل کنند.

درگاه های SPF می توانند امکان سرعت انتقال داده را تا 4.25 گیگابیت بر ثانیه فراهم کنند و مدل تقویت شده آن (SPF+) نرخ انتقال داده را تا سرعت ماورایی 16 گیگابیت بر ثانیه بالا می برد.

 

PoE چیست؟

انرژی بر بستر شبکه کابلی (PoE) قابلیت هایی دارد که به شما این امکان را می دهد که انرژی را از سوئیچ بگیرید و مستقیما به دستگاهی دیگر بدهید. این امکان به شما اجازه می دهد که نقطه پایانی شبکه را به جاهایی ببرید که به راحتی قابل دسترسی نیستند یا از منبع انرژی بسیار دور هستند. می توانید از این پیکربندی برای نصب شبکه های بی سیم، سیستم های نظارتی IP و شبکه های تلفنی VoIP سراسر دفتر خود بهره ببرید.

 

نسخه IOS چیست؟ انواع مختلف آن چیست؟

اکثر مسیریاب ها و سوئیچ های مدیریت شده Cisco روی نرم افزار سیستم عملیات داخل شبکه‌ای (IOS) خود Cisco اجرا می شوند. این نرم افزار به این دلیل به این صورت نامگذاری شده است که دو نشانه متفاوت از سیستمی که نسخه IOS نام دارد، همراه خود دارد. نسخه سیستم  عامل در حافظه دستگاه قرار گرفته است در طول عملیات معمولی اجرا می شود.

بر اساس اینکه شما کدام نسخه سوئیچ IOS از Cisco را گرفته اید، آن نسخه یکی از سه ویژگی زیر را خواهد داشت:

– سرویس های IP: بالاترین سطح خدمات، در ۳ سطح از مشخصه ها عرضه می‌شود، بهترین گزینه برای کسب و کار هایی در زمینه سرمایه گذاری

– پایه IP: خدمات در سطح متوسط، با 2 سطح از مشخصه های پیشرفته، بهترین گزینه برای کسب و کار سرمایه گذار کوچکتر

– پایه LAN: سطح اولیه خدمات، با 2 سطح از مشخصه های مقدماتی، بهترین گزینه برای کسب و کار کوچک تا متوسط

نکنه جانبی: مشخصه های سطح 2 و 3 که در بالا ذکر شدند به مدل OSI اشاره دارند. چهارچوبی که پروتکل های شبکه را در سطوح مختلف تعریف می کند. سطح 2 با لینک های داده (ارسال و دریافت بسته های داده) راه اندازی می شود و می تواند به کنترل های MAC و LLC توسعه یابد. سطح 3 از سیستم مسیریابی و تبادل اطلاعات بین سیستم ها به منظور خلق جریان های مجازی تبادل داده بهره می برد.

بررسی علت ترک پا و نحوه درمان آن با بهترین کرم‌ها
مطالعه کنید

اتصال: سوئیچ های مدیریت نشده

در حالیکه شما نمی توانید پیکربندی های متصل به یک سوئیچ مدیریت نشده را شخصی سازی کنید اما میتوانید مدلی را انتخاب کنید که بیشترین مطابقت با نیازهای شما را داشته باشد. تفاوت های عمده بین سوئیچ های کنترل نشده تعداد و نوع درگاه های آنهاست. معمولا می توانید بین مدل هایی با 5، 8، 10، 16، 24، 28، 48، و 52 درگاه انتخاب کنید. نوع رایج درگاهی که خواهید یافت یک اتصال شبکه کابلی RJ-45 استاندارد خواهد بود. همچنین ممکن است تعدادی از آنها امکانی برای اتصال اینترنت فیبر نوری هم داشته باشند.

سوئیچ مدیریت نشده Netgear با 48 درگاه

 • – نصب آسان
 • – عالی برای شبکه ی خانگی یا کسب و کارهای کوچک
 • – قابل خریداری در حدود قیمت 50 دلار در اغلب فروشگاه های وسایل الکترونیکی

برند ها و محل خرید

در اینجا بهترین برند های سوئیچ های کنترل شده برای شبکه ی کسب و کارتان را آورده ایم:

 • Cisco: سوئیچ های مدیریت شده Cisco گران ترین انتخاب بین سوئیچ های کنترل شده هستند. اما با این حال نرم افزارشان به راحتی قابل استفاده نیست و به یک کارشناس برای نصب نیاز دارند. سوئیچ های Cisco امن ترین و با امکانات ترین پیکربندی ها را برای شما فراهم میکند. قطعا Cisco یکی از گران ترین برندهاست اما بهترین ویژگی را تامین می کند. می توانید معامله های خیلی خوبی در خرید سوئیچ های جدید یا ارتقا یافته Cisco از نپلکس داشته باشید.
 • Ubiquity – نرم افزار های Ubiquity ساده فهم تر از نرم افزار های Cisco هستند ولی سطح های کنترلی آن در مقایسه با Cisco مقداری پایین تر است. این سوئیچ ها به اندازه سوئیچ های Ciscoگران نیستند. پس اگر به فکر جیب خود هستید و به تمام امکاناتی که Cisco فراهم میکند نیازی ندارید. سوئیچ های Ubiquity یک گزینه عالی برای شما هستند. شما می توانید این سوئیچ ها را از مستقیما از خود شرکت Ubiquity یا از شرکت های عرضه کننده ای مثل NewEgg تهیه کنید.

و در اینجا بهترین برند های سوئیچ های کنترل نشده (مسیریاب ها) را برای شبکه خانگی تان به شما معرفی می کنیم:

 • Netgear – عمدتا سوئیچ های کنترل نشده ی Netgear ارزان ترین هستند اما آنها همچنین گران ترین مدل های قابل اعتماد را هم دارند. شما می توانید یک مدل ارزان قیمت را از Walmart یا مستقیما از فروشگاه های خود شرکت Netgear تهیه کنید و نگاهی به فهرست کامل محصولاتشان بیندازید.
 • Asus – Asus تعدادی از بهترین مدل های مشتری پسند سوئیچ ها را در بازار تامین می کند. ممکن مقداری گران باشند (غیر رایج نیست که قیمت ها را تا بالاتر از 300 دلار ببرند) ، اما در عوض شما بابت چیزی هزینه می کنید که دقیقا می خواهید.

سوئیچ های مدیریت شده یا مدیریت نشده؟ انتخاب با شماست

پاسخ به این سوال که بین سوئیچ های مدیریت شده یا مدیریت نشده کدام بهترین انتخاب برای شماست، به شرایط خاص شما بستگی دارد. آیا یک شرکت سرمایه گذاری، یا یک مرکز داده یا یک اداره که به سطح بالایی از امنیت شبکه نیاز دارد، را اداره می کنید؟ اگر پاسختان مثبت است شما بیشترین بهره را از یک سوئیچ مدیریت شده می برید. در شبکه های خانگی، اتاق های کنفرانس انفرادی در یک دفتر و یا آزمایشگاه های کوچک بهتر است از یک سوئیچ مدیریت نشده استفاده شود..

اگر به دنبال سوئیچ شبکه ای هستید که هم مطابق با نیاز هایتان و هم متناسب با بودجه تان باشد، سایت نپلکس به شما کمک می کند. به فروشگاه ما سری بزنید تا از مدل های مختلف ارتقا یافته در حد نو سوئیچ های Cisco با کمترین قیمت ها در صنعت را انتخاب کنید. هر زمان که آماده بودید با ما از طریق تماس تلفنی یا بخش درخواست قیمت ارتباط برقرار کنید. برای ما باعث خوشحالی است که به هرگونه سوال شما در زمینه شبکه و خرید سرور شبکه پاسخ دهیم و شبکه تا را با موفقیت راه اندازی کنیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *