سرور

هر چیزی که لازم است درباره سرور رک، بلید و ایستاده بدانید

هر چیزی که لازم است درباره سرور رک، بلید و ایستاده بدانید

پیکر بندی و شکل سرورها با هم متفاوت است. تصمیم گیری درباره سرور blade، سرور rack و سرورهای ایستاده در مرکز داده بر روی فاکتورهای کارایی، فضای مرکز داده، بودجه ها و مقیاس پذیری تاثیر می گذارد.

این مقاله از وب سایت نپلکس یک راهنمای کامل درباره سرورهای رک، سرورهای بلید و سرورهای ایستاده است که درباره درک مزیت ها و کمبودهای هر کدام و درباره این که چگونه هر کدام مناسب پیش نیازهای سرور شما است، صحبت خواهیم کرد.

قبل از این که وارد قسمت اصلی مقاله شویم، بگذارید تا به یک خلاصه کامل درباره هر کدام از سرورها اشاره کنیم:

 • سرورهای رک بر روی رک های استاندارد شده که ارتفاع شان به 10 فوت هم می رسد، نصب می شوند و به مرکز داده این اجازه را می دهند که چندین سرور رک مونت را به طور کار آمد گسترش دهند.
 • سرورهای بلید، تخته مدارهای کوچکی هستند که به عنوان سرورها در داخل محفظه سرور خود فعالیت می کنند؛ سرورهای بلید گزینه هایی عالی برای قدرت پردازش بالا در محیط های متراکم هستند.
 •  سرورهای ایستاده ظرفیت بالایی برای بهینه سازی قوی و سازگاری دارند و از این رو برای سازمان ها این امکان را فراهم می کند که پیکر بندی سرور را با نیازهای خود مطابقت دهند.

 

بیشتر بخوانید: چرا هاردهای سازمانی Enterprise بهترین گزینه هستند؟ (لیست مدل هارد سرور )

سرور رک {RACK SERVER} چیست؟

سرور رک نوعی سرور نصب شده در داخل یک رک است. معمولا این سرورها اهداف کلی را دنبال می کنند و از یک دسته گسترده از برنامه های زیر ساخت های محاسباتی پشتیبانی می کنند. سرورها توسط رک ها به صورت عمودی قرار می گیرند تا در فضای کف مرکز داده صرفه جویی کرده باشند. هر چقدر که ادمین ها بتوانند تجهیزات بیشتری را به صورت عمودی قرار دهند، می توانند از تجهیزات بیشتری استفاده کنند.

رک های استاندارد شده به صورت واحدهایی {U’s} اندازه گیری می شوند که ارتفاع شان 1.75 اینچ و عریض شان 19 اینچ است. سرورهای رک با دستگاه های تقویت کننده عمودی اندازه این ابعاد می شوند؛ به این معنا که ممکن است ارتفاع سرورهای رک 1U, 4U, 10U یا حتی بیشتر باشد. درست مثل سرور رک 70U با 10 فوت ارتفاع که در سال 2016 تولید شد. علاوه بر این، وسیله های دیگری نیز ساخته شده اند تا کمک کنند که واحد رک به صورت استاندار قرار بگیرد. از این رو، کمپانی ها می توانند از واحدهای خالی در رک های خود استفاده کنند.

سرور رک

مزایای سرور rack

 • بی نیاز به دستگاه های کمکی: هر کدام از سرورهای رک خود هر چیز ضروری برای اجرا به عنوان یک سیستم همتا یا شبکه را دارند که در حقیقت منبع انرژی، CPU و حافظه خودشان است. همین قابلیت باعث شده است تا سرورهای رک از عهده اجرا عملیات های محاسبه ای گسترده بربیایند.
 • کار آمد بودن: سرورهای رک مونت و دیگر وسیله های محاسباتی به خوبی و به طور موثر از فضای محدود مرکز داده استفاده می کنند. به راحتی با استفاده از حافظه، فضای ذخیره سازی و پردازنده های اضافه می توان قابلیت شان را بیشتر کرد. علاوه بر این، در صورتی که ادمین ها سرور داده را با هدف نسخه برداری اطلاعات به اشتراک بگذارند یا گروه بندی کنند، به راحتی می توان هارد درایو، CD ROM درایو، منبع انرژی یا دیگر ابزارهای مشابه را جایگزین کرد.
 • صرفه اقتصادی: آرایشات و صف آرایی های کوچک تر با بهبود مدیریت و انرژی با هزینه های پایین تر، ارتباط مستقیم دارد.
مقایسه سرور HP DL360 Gen10 با سرور DL380 Gen10
مطالعه کنید

 

معایب سرور rack

 • مصرف برق: رک هایی که شلوغ تر هستند به واحدهای خنک کننده بیشتری نیاز دارند که خود باعث بالاتر رفتن هزینه های برق می شود. به طور کلی، تعداد بالای سرورهای رک با زیاد شدن هزینه های انرژی همره خواهد بود.
 • نگهداری: سرورهایی که شلوغ تر هستند مسلما باید بیشتر عیب یابی شده و زمان بیشتری برای مدیریت نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سرور: بررسی گزینه های پیکربندی ( نسخه 2021 )

سرور بلید {BLADE SERVER} چیست؟

سرور بلید یک محفظه سرور است که چندین تخته مدار تعدیلی با نام سرور بلیدها را در خود جای داده است. اکثر سرورهای بلید از CPUها، کنترل گرهای شبکه و حافظه تشکیل شده اند که بعضی از آن ها، درایوهای حافظه داخلی را هم نیز دارند. قرار دادن یا برداشتن هر گونه قطعه دیگر – مثل سوییچ ها، درگاه ها و متصل های انرژی – نیز از طریق شاسی انجام می شود.

عموما اندازه محفظه ها با واحد رک متناسب است و از این رو به IT اجازه داده تا فضا را ذخیره کند. ادمین ها می توانند بلیدها را به صورت گروهی درآورده یا هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه به عنوان یک سرور مجزا، مدیریت و اجرا کنند؛ مانند اپلیکیشن های ASSI و افرادی که قصد استفاده از یک محصول در بلیدهای ویژه را دارند. معماری تعدیلی این سرورها از هارد درایو، CD ROM درایو، منبع انرژی یا دیگر ابزارهای مشابه پشتیبانی می کند. دستگیرهای جابجا کننده خارجی سرورهای بلید امکان این را فراهم می کند که آن ها را به راحتی خارج کرده یا جایگزین کنند.

انرژی اجرایی سرورهای بلید زیاد است که هدف از بالا بودن انرژی، اجرای نیازهای محاسباتی پیشرفته است. در صورتی که مرکز داده به اندازه کافی خنک کننده و انرژی برای پشتیبانی از زیرساخت های متراکم داشته باشد، می توان این سرورها را به سطوح کارایی بالاتر ارتقا داد.

سرور بلید

 

مزایای blade server

 • مصرف پایین انرژی: به جای این که چندین سرور را در رک های جداگانه شارژ و خنک کرد، شاسی، انرژی را برای چندین سرور بلید تهیه می کند.
 • انرژی اجرایی: انرژی اجرایی تولیدی سرورهای بلید زیاد است در حالی که فضای کمی را احاطه می کنند.
 • یک تیر و چند نشان: سرورهای بلید این قابلیت را دارند که میزبان سیستم های اجرایی اولیه و HYPERVISORها، Databaseها، اپلیکیشن ها، سرویس های وب و دیگر پردازش ها و اپلیکیشن های سطح شرکتی باشند.
 • در دسترس بودن: محیط سرور بلید باعث شده تا ارزیابی و نگهداری متمرکز، تعادل ظرفیت و failover clustering {به گروهی از سرورها گفته می شود که به گونه ای پیکر بندی شده اند که از به وجود آمدن هر گونه خرابی در سرورها جلوگیری می کند} را آسان کند.
راهنمای خرید سرور: بررسی گزینه های پیکربندی ( نسخه 2021 )
مطالعه کنید

 

معایب blade server

 • هزینه های بالا: با گذشت زمان به لطف واسط های مدیریتی ساده شده و مصرف پایین انرژی، هزینه های اجرایی قابل قبول هستند. با این وجود، ممکن است که هزینه های اولیه، گسترش و هزینه های پیکربندی بالا باشد.
 • مصرف انرژی: سرورهای بلید با تراکم بالا به کنترل پیشرفته دما نیاز دارند. برای این که سرور بلید با کارایی بالا به کار خود ادامه دهد، هزینه های خنک کردن، گرم کردن و تهویه از جمله هزینه های ضروری به شمار می آیند.

بیشتر بخوانید: مقایسه سرور HP DL360 Gen10 با سرور DL380 Gen10

سرور ایستاده {TOWER SERVER} چیست؟

سرورهای ایستاده، سرورهایی با پیکر بندی های شاسی همتا هستند که با به کار گیری حداقل اجزاء و نرم افزار ساخته شده اند؛ پس از این، مشتریان enterprise و mid-size می توانند این سرورها را برای فعالیت های بخصوص خود سفارشی کنند. به طور مثال، معمولا در تهیه سرورهای ایستاده از قطعات اضافی مثل کارت گرافیک های پیشرفته، رم بالا یا دستگاه های جانبی استفاده نمی شود.

معمولا مشتریانی که قصد سفارشی کردن سرورهای خود را دارند و می خواهند همواره پیشرفت خود را حفظ کنند، از این نوع سرورها استفاده می کنند. به طر مثال، مشتریان می توانند به سرورهای ایستاده به عنوان سرورهای با اهداف عمومی، سرورهای ارتباطی، سرورهای وب، یا سرورهای شبکه که با استفاده از پروتکل های HTTP یکچارچه می شوند، شکل دهند. مشتریان می توانند نیازهای خود را سفارش داده یا وقتی که سرور به سایت شان رسید، خود این کارها را انجام دهند. یکی دیگر از موارد کاربرد سرورهای ایستاده در تجارت های کوچک است که به یک سرور قدرتمند برای اجرای اپلیکیشن ها و پردازش ها نیاز دارند.

ظاهر بیرونی سرورهای ایستاده مشابه تاورهای دستکتاپ است و درست مانند دسکتاپ ها، دستگاه های ورودی ندارند. فرایندهای نصب چند سرور ایستاده به کیبورد، موس ها و مانیتورهای جداگانه نیاز دارد؛ یا به سوییچ هایی نیاز است که با کمک آن ها بتوان دستگاه های جانبی را به اشتراک گذاشت. این سرورها قادر هستند تا مانند هر نوع سرور دیگری، ظرفیت شبکه را تقسیم کنند.

سرور ایستاده

 

مزایای سرور tower

 • مقیاس پذیری کار آمد: پیکر بندی سرورهای ایستاده کم است و از این رو IT می تواند با توجه به نیازهای تجاری آن ها سفارشی و به روز کند. هزینه خرید این سرورها در مقایسه با خرید سرور تکمیل شده و نصب شده کمتر است.
 • هزینه های پایین خنک سازی: از آن جایی که تراکم اجزا در این نوع سرورها کم است، هزینه های خنک سازی آن ها در مقایسه با سرورهای متراکم رک یا بلید کمتر است.
آرایش ملایم دخترانه تنها در ۵ دقیقه!
مطالعه کنید

معایب سرور tower

 • بالا بودن هزینه به روز رسانی: بیشتر مشتریانی که روی به خرید سرورهای ایستاده می آورند، به خاطر داشتن فاکتور ساخت بر اساس سفارش است و نه هزینه پایین خرید. اجزا پیشرفته سخت افزار و نرم افزار هزینه های فعلی را زیاد می کنند.
 • جای زیاد کامپیوتر: سرورهای ایستاده متناسب با رک ها نیستند و از این رو، فضای مرکز داده را اشغال می کنند. برای عیب یابی و اضافه کردن یا به روز کردن اجزاء داخلی این سرورها، محفظه بایستی باز شود.
 • مدیریت جانبی نامتناسب و ضعیف: در محیط های سرور ایستاده، IT بایستی سوییچ ها یا دستگاه های جانبی اتصال مجدد را در دو سرور جداگانه در بر بگیرد.

بیشتر بخوانید: هارد ذخیره ساز سیگیت Exos 16TB Enterprise ST16000NM001G

نگاه اجمالی به سرورهای BLADE، RACK و TOWER

از هر سه نوع سرور می توانید در مرکز داده خود استفاده کنید. عکلکرد هر سه نوع این سرورها بالا است و بحث اصلی درباره این است که اشغال فضا و معماری کدام مطابق با نیازهای محاسباتی و ساخت مرکز داده است.

 

نوع سرور توضیحات موارد استفاده
سرور رک {RACK SERVER} طراحی شده بدون داشتن محفظه سخت خارجی؛ تعبیه شده در دهانه های چهارچوب رک. مخصوص تجارت هایی که به بیشتر از 25 سرور نیاز دارند اما فضای مرکز داده محدودی دارند.
سرور بلید {BLADE SERVER} تخته مدار طراحی شده با به کار گیری کمترین اجزاء سرور. به محفظه ای نیاز دارد که بلیدها را در خود جای داده و واسطه های انرژی و خنک کردن، ارتباطات داخلی شبکه بندی، درگاه ها و واسطه های مدیریتی را ارائه کند. اشغال فضای کم با توجه به سرعت بالای پردازش. سرورهای بلید عملکردی بی نظیر در محیط های مقیاس پذیری بالا دارند، این در حالی است که فضای فیزیکی زیادی را از دست نمی دهند.
سرور ایستاده {TOWER SERVER} سرورهای ایستاده همتا که به صورت شاسی عمودی طراحی شده اند، معمولا با تعداد کمی قطعه ساخته شده اند و نرم افزارهایی بر روی آن ها نصب شده است؛ از این رو مشتری می تواند با توجه به نیازهای خود آن ها را بهینه سازی کند. سرور ایستاده در یک مرکز داده کوچک یا مخفی قرار دارد که با داده در حال رشد، با هزینه قابل قبول، بزرگ می شود. اگر در تجارت به بهینه سازی زیاد و سفارشی کردن در سرور نیاز بود، می توان از محیط های بزرگ تر بهره برد.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *