سرور

راهنمای خرید سرور: بررسی گزینه های پیکربندی ( نسخه 2021 )

راهنمای خرید سرور: بررسی گزینه های پیکربندی ( نسخه 2021 )

در این مقاله به عنوان راهنمای خرید سرور نگاهی دقیق به گزینه های اصلی پیکربندی که می خواهید هنگام خرید سرور در نظر بگیرید!

– پردازنده، RAM و فضای ذخیره سازی بیشترین تأثیر را در عملکرد سرور شما دارند.

– اینکه شما هسته های پردازنده بیشتر یا سرعت شمارش بیشتری می خواهید، به نحوه برنامه ریزی شما برای استفاده از سرور بستگی دارد.

هاردهای (SSD) به سرعت به گزینه اصلی سرورهای خریداری شده در سال 2021 تبدیل می شوند.

 

بررسی اجمالی

اگر مقاله قبلی ما را در سری راهنمای خرید سرور که مزایا و معایب سرورهای پیش فرض و ابری را با یکدیگر مقایسه می‌کند، خوانده و تصمیم گرفته‌اید که داشتن یک سرور پیش فرض انتخاب مناسبی برای کسب و کار شماست؛ تبریک می‌گوییم. به نظر ما این یک انتخاب عالی است، اما اکنون و در این مرحله شما باید تصمیمات مهم تری بگیرید:

– هنگام خرید سرور ، مهمترین مؤلفه های سخت افزاری که باید در نظر گرفته شود چیست؟

– چگونه پردازنده، RAM و فضای ذخیره سازی مناسب را انتخاب کنم؟

– چگونه باید سرور خود را طوری پیکربندی کنم که به نیازهای تجاری ما در حال حاضر و در آینده به خوبی پاسخ دهد؟

این مقاله 3 گزینه اصلی پیکربندی که می خواهید هنگام خرید سرور در نظر بگیرید را پوشش می ‌دهد.

 

گزینه های مربوط به سرور

مطمئناً شما باید موارد اضافی از قبیل فاکتور ساختار و مدل سرور، سازنده و اینکه سرور نو یا ارتقا یافته (دست دوم) بخرید را در نظر بگیرید – که همه این موارد در مقاله های بعدی پوشش داده خواهند شد – اما هم اکنون 3 گزینه اصلی پیکربندی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، چراکه این موضوعات مستقیماً بر عملکرد سرور شما تأثیر می گذارند. این گزینه های پیکربندی سرور به شرح زیر است:

– پردازنده/ کلاک ریت

– حافظه دسترسی تصادفی (RAM)

– ذخیره سازی (HDD و SSD)

 

پردازنده (CPU)

CPU (کوتاه شده‌ی واحد مرکزی پردازش) مغز سرور است و تأثیر مستقیمی بر عملکرد و سرعت برنامه هایی که اجرا می کنید خواهد داشت. هنگام انتخاب پردازنده، 3 عامل اصلی را باید در نظر گرفت:

هر چیزی که لازم است درباره سرور رک، بلید و ایستاده بدانید
مطالعه کنید

۱- کلاک ریت: کلاک ریت که با واحد گیگاهرتز (GHz) اندازه گیری می‌شود، تعیین می‌کند که پردازنده شما در هر زمان چه تعداد محاسبه مداوم را انجام دهد. کلاک ریت یکی از مؤلفه های کلیدی است که سرعت و پاسخگویی سرور را تعیین می کند؛ علی‌الخصوص در سرورهایی با تعداد هسته‌ی محدود.

2- هسته‌ها: در اوایل دوران محاسبه و استفاده از کامپیوترها، هنگامی که بسیاری از رایانه ها و سرورها تنها با یک هسته واحد همراه بودند، اگر روند یا برنامه‌ی فعلی متوقف می‌شد، کل رایانه یا سرور هنگ می‌کرد. اما امروزه امکان داشتن چندین هسته در یک پردازنده به این معنی است که حجم کار می تواند در هسته های مختلف پخش شود و به طور مستقل از یکدیگر کار کند.

3- رشته‌ها: رشته سازی فرآیندی است که طی آن یک پردازنده مرکزی فیزیکی به چندین هسته مجازی تقسیم می شود و به آن، این امکان را می‌دهد چندین پردازش را همزمان انجام دهد. به طور خلاصه، دو رشته نرم افزار می‌توانند به طور همزمان روی یک هسته پردازنده در حال اجرا باشند، که این باعث افزایش پتانسیل محاسبات سرور می‌شود.

خب ممکنه از خودتان  بپرسید: «پس وقتی می‌خوام یه CPU واسه سرورم انتخاب کنم کدوم مهمتره؟ کلاک ریت بالاتر یا تعداد هسته‌های بیشتر؟» و اینگونه پاسخ می‌دهیم: اگر مهمترین عامل برایتان سرعت است که در آن سرور شما بتواند یک برنامه خاص را بارگیری  و با تعامل کند پس باید روی داشتن کلاک ریت بالاتر تمرکز کنید. برعکس اگر مهمترین فاکتور شما این است که سرورتان قابلیت اجرای همزمان چند برنامه را داشته باشد – که البته بطور بالقوه کمی کند اجرا می‌شود – پس تعداد هسته مهمترین عامل در هنگام انتخاب پردازنده است. به منظور نگاه عمیق تری به مقایسه‌ی تعداد هسته و کلاک ریت یک مقاله‌ی بسیار عالی در اینجا از  نپلکس قرار داده شده است.

 

حافظه (Ram) سرور

حافظه دسترسی تصادفی که غالباً بصورت RAM خلاصه می‌شود؛ یکی از حیاتی ترین اجزا در پیکربندی سخت افزار سرور شماست. سیستم عامل، برنامه ها و فرآیندهایی که بر روی سرور شما اجرا می شوند، نیاز به دسترسی (خواندن) اطلاعات و داده ها دارند و حافظه دسترسی تصادفی (RAM) به عنوان مخزنی موقت برای خواندن و نوشتن اطلاعات عمل می‌کند که باعث می‌شود دسترسی پردازنده به اطلاعات بسیار سریعتر از حالتی باشد که برای دسترسی مستقیم به همان اطلاعات از دیسک سخت سرور تلاش می‌کند.

آرایش ملایم دخترانه تنها در ۵ دقیقه!
مطالعه کنید

حالا ممکن است از خودتان بپرسید: «به چه مقدار RAM نیاز دارم؟» که پاسخ در اینجا کمی متغیر است اما در اینجا چند سوال وجود دارد که می تواند شما را در مسیر درست هدایت کند:

 • 1- قرار است کاربرد اصلی سرور چه باشد؟
 • 2- چه تعداد کاربر به سرور دسترسی خواهند داشت؟
 • 3- چه سیستم عامل و برنامه هایی را بصورت همزمان روی سرور در حال کار اجرا می کنم؟
 • 4- آیا قرار است سرور تک کاربره (اختصاصی) یا چند کاربره (مشترک) باشد؟
 • 5- چگونه انتظار داریم که استفاده از سرور در طول عمر کاری‌اش افزایش پیدا کند؟

حقیقت این است که هنگام پیکربندی سرور چیزی به مهمی RAM وجود ندارد. این یک هزینه اضافی است که مجورید بپردازید. در نتیجه ما تمایل داریم RAM هایی از 16 تا 64 گیگابایت پیشنهاد کنیم. اما با این حال ممکن است بسته به برنامه شما برای استفاده از سرور و مدت زمان عملکرد آن، تغییر کند.

 

ذخیره سازی (HDD و SSD)

همانطور که احتمالا شنیده‌اید مؤلفه ذخیره سازی داده های یک سرور را هارد درایو یا درایو سخت می نامند. هارد درایو (HDD) فقط یکی از دو مؤلفه انتخابی ذخیره سازی است که باید برای انتخاب سرور خود در نظر بگیرید:

 • HDD : این گزینه ذخیره سازی که کوتاه شده‌ی عبارت “هارد درایو دیسک” است، برای خواندن و نوشتن داده ها به چرخش هد دیسک در امتداد یک دیسک فلزی متکی است. بر خلاف فناوری موجود در درایوهای حالت جامد جدید یعنی SSD ها، HDD حاوی قطعات متحرک فیزیکی بوده که آنها را بیشتر مستعد خرابی های احتمالی می کند. گفته شده است که HDD های مدرن که برای استفاده در سرورها ساخته شده اند، اغلب 24 در 7/365 اجرا می شوند، بسیار قابل اعتماد هستند و حداقل تأخیر را دارند؛علی‌الخصوص وقتی با نمونه های HDD که برای دستگاه های محاسبات شخصی ساخته شده‌اند مقایسه شوند. هنگام انتخاب HDD، موارد زیر را باید در نظر بگیرید:

1- رابط: در اصطلاح غیر تخصصی، رابط درایو سخت نحوه اتصال مادربرد سرورها به درایو سخت است. دو نوع اصلی که باید انتخاب کنید SATA (سریال پیوست فناوری پیشرفته) و SAS  (سریال ضمیمه شده‌ی SCSI) هستند. درایوهای SATA کندتر هستند اما ظرفیت ذخیره سازی گسترده تا 8 ترابایت را دارند. برعکس، درایوهای SAS بسیار قابل اعتماد و بسیار پرسرعت‌تر از درایوهای SATA هستند اما ظرفیت ذخیره سازی بسیار پایین‌تری در حدود 1 ترابایت را دارند.

مقایسه سرور HP DL360 Gen10 با سرور DL380 Gen10
مطالعه کنید

2- سرعت: تعیین می کند که دیسک چقدر سریع می تواند داده را بخواند یا بنویسد و بر اساس سرعت چرخش دیسک است. بیشتر درایوهای SATA  سرعتی در بازه‌ی 5400 تا 7،200 دور در دقیقه (RPM) دارند، در حالی که درایوهای SAS می توانند سرعتی تا 15000 دور در دقیقه داشته باشند.

3- توان عملیاتی: به عبارت دیگر سرعت انتقال داده شناخته می شود. توان عملیاتی سرعت بازگرداندن داده های بازیابی به پردازنده را اندازه گیری می کند. حداکثر توان عملیاتی در درایوهای SATA 6 گیگابایت در ثانبه و در درایوهای SAS 12 گیگابایت در ثانیه است.

4- سایز: دو سایز برای دیسک‌های HDD وجود دارد – 2.5 اینچی و 3.5 اینچی. تنوع سایز 3.5 اینچی امکان ذخیره داده بیشتری را به شما می‌دهد اما هزینه آن به دلیل مصرف انرژی بیشتر بالا می‌رود. در حال حاضر، حداکثر ظرفیت ذخیره سازی مدل 3.5 اینچی در حدود 8 ترابایت است، در حالی که حداکثر ظرفیت مدل 2.5 اینچی در حدود 4 ترابایت است.

 • هارد SSD سرور : این فناوری جدید کوتاه شده‌ عبارت “درایو حالت جامد” است از حافظه فلش استفاده میکند که برای ذخیره داده ها به تراشه های حافظه متکی است – همان نوع که در حافظه دسترسی تصادفی (RAM) استفاده می شود. برخلاف درایوهای دیسک سخت، درایوهای حالت جامد فاقد قطعات متحرک هستند، سرعت خواندن / نوشتن آنها بطور قابل توجهی بالاتر است، در برابر ضربه / ارتعاشات مقاوم بوده و مصرف انرژی کمتری نسبت به نوع HDD دارند. اینطور به نظر می رسد که انتخاب SSD ها هنگام انتخاب یک گزینه های پیکربندی سرور در سال 2020، بسیار ساده و واضح است؛ درسته؟ خب جواب هم بله است و هم خیر. چرا که دو اشکال وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

1- درایوهای حالت جامد به طور قابل توجهی گران تر از درایوهای دیسک سخت هستند.

2- درایوهای حالت جامد ممکن است گاهی اوقات در ذخیره سازی طولانی مدت داده ها مشکل داشته باشند ، اما سیستم عامل مدرن این مشکل را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

2 دیدگاه در “راهنمای خرید سرور: بررسی گزینه های پیکربندی ( نسخه 2021 )

  1. admin گفت:

   تیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *